ثبت‌نام دوشنبه 13 آذر 1402

بخش پژوهش سفال

تاریخچه بخش پژوهش سفال

برای چندین دهه، بررسی های پرشماری در ایران توسط باستان-شناسان ایرانی و خارجی انجام شده است. مواد گردآوری شده از بیشتر این بررسی ها تاکنون به گونه ای روشمند سامان دهی نشده بود. افزون بر این، نتایج اکثر این بررسی ها منتشر نشده و یا در قالب گزارش-های کوتاه مقدماتی ارائه شده اند. به همین دلیل، داده های مهم منطقه ای برای مطالعه ی عمیق این مجموعه-های پر ارزش در دسترس پژوهشگران قرار نداشت. 
در سال 1380 در بازدیدی از موزه ملی، دکتر عباس علیزاده (دانشگاه شیکاگو) دریافت که به دلیل کمبود جا مجموعه عظیمی از سفال هایی که هیات های ایرانی و خارجی در 50 سال گذشته گردآوری کرده بودند در وضعیت بسیار نامناسب نگهداری می شدند. دکتر علیزاده این وضعیت را با آقای محمدرضا کارگر، مدیر اسبق موزه، در میان گذاشت و پیشنهاد نجات این مجموعه و تبدیل آن به یک مرکز پژوهشی و آموزشی را به وی ارائه داد، آقای کارگر با روی باز و مشتاقانه این پیشنهاد را پذیرفت.
با توجه به حجم بزرگ مجموعه، به درخواست دکتر علیزاده، آقای کارگر، دکتر امیرصادق نقشینه را مامور کرد تا تیمی از دانشجویان با استعداد باستان شناسی را برای همکاری تشکیل دهد. دکتر علیزاده و این تیم کار خود را در آبانماه 1381 آغاز و پس از یکسال تأسیس این مرکز را کامل کردند. این مرکز از آن زمان تاکنون یکی از پرمراجعه ترین بخش های موزه ملی است. 
اعضای اصلی گروه ساماندهی به سرپرستی دکتر نقشینه عبارت بودند از خانم ها ام البنین غفوری، مریم ملایی، ندا آمیغی، آیتکین حبیبی و آقایان محمد کرمی، مظفر زرین کوه، دکتر علیرضا خسروزاده، دکتر محسن زیدی و کریم علیزاده. افراد دیگری نیز با این بخش همکاری داشته اند از جمله: خانم ها ساچلی اختر، مرجان دوست محمدی، زهره روحفر و لیلا خاموشی و آقای دکتر روح الله یوسفی رشک.
اعضای فعلی این گروه عبارتند از: ام البنین غفوری (مسئول بخش)، روشنک جهرمی و لیلا خاموشی (کارشناسان بخش).
 
قسمت هاي بخش سفال   
بخش سفال موزه ملي ايران از دو قسمت تشكيل مي شود: قسمت نمايش سفال هاي شاخص مناطق مختلف فرهنگي ايران، اين قسمت شامل تعداد قابل توجهي قفسه هاي فلزي است كه تكه سفال هاي شاخص مناطق فرهنگي مختلف ايران (مناطق 9 گانه فرهنگي) با توجه به دوره بندي زماني آن ها از قديم به جديد، درون آن ها نگهداري مي شوند كه در اين قسمت مراجعه-كنندگان مي توانند علاوه بر مشاهده نمونه سفال هاي شاخص از ديگر خدمات رايانه اي و نرم افزاري اين بخش نيز بهره برند. 
دومين قسمت، محل نگهداري مجموعه تكه سفال هاي حاصل از بررسي و کاوش مناطق مختلف ايران است كه حجم بسيار زيادي را شامل مي شود. اطلاعات اين سفال-ها درون رايانه مركز نگهداري مي-شود و مراجعه كننده مي تواند با استفاده از نرم افزار موجود در مركز از وجود سفال هاي منطقه مورد نظر درون مخزن نگهداري مجموعه سفال ها مطلع شود. 

کارکنان بخش

مسئول بخش:
ام البنین غفوری
(کارشناس ارشد باستان شناسی)
کارشناسان بخش:
1- روشنک جهرمی یکتا (کارشناس ارشد باستان شناسی)
2-لیلا خاموشی (کارشناس ارشد باستان شناسی)

فعالیت/کارنامه

  • همکاری با دانشجویان و پژوهشگران داخلی و خارجی
  • ثبت اطلاعات در نرم افزار بخش سفال 
  • مرتب سازی مجموعه ها 
  • انتخاب اشیا برای نمایشگاه-ها
  • تهیه و تنظیم مطالب مربوط به کاتالوگ اشیاء 
  • هماهنگی با دانشگاه ها و مراکز آموزشی برای ارتباط با این بخش جهت آموزش دانشجویان 

تماس با بخش

66735254 داخلی 225 و 235