موزه ملی ایران

تاریخ: 17 اسفند 1394

هشتمین نشست تخصصی- آموزشی موزه ملی ایران برگزار شد

 

صبح امروز هشتمین نشست آموزشی- تخصصی موزه ملی ایران با موضوع شیشه گری در دوره اشکانی با بررسی و مطالعه مجموعه آثار شیشه ای موزه ملی ایران توسط نوید صالح وند در سالن نشست های تخصصی برگزار شد.

در این نشست تخصصی - آموزشی صالح وند پژوهشگر و دانشجوی دکتری باستان شناسی در خصوص شیشه گری در دوره اشکانی مطالب آموزنده ای ارائه نمود:  وی با اشاره به اینکه آشنایی بشر با هنر و صنعت شیشه گری از قدمتی طولانی برخوردار است، گفت: اختراع شیشه به 5 تا 6 هزار سال قبل برمی­گردد، برخی از دانشمندان اعتقاد دارند که شیشه های اولیه در مصر و دیگر کشورهای خاور نزدیک ساخته شده است. خرده شیشه هایی که از بین النهرین و قفقاز بدست آمده نشان می دهد که این مناطق جز مراکز اولیه تولید شیشه بوده اند.

قدیمی ترین نام شیشه را  می­توان با نام آشوری مِکو دانست که از یک گل نوشته از کتابخانه آشور بانیپال به دست آمده است و  در آن به چگونگی واردات شیشه در قرن دوازدهم قبل از میلاد از سوریه به بین النهرین اشاره شده است. پلینی مورخ رومی در رابطه با چگونگی کشف شیشه می­گوید :"تعدادی از بازرگانان اهل نیتروم (بخشی از ساحل لبنان ) احتمالا منطقه سیدون در کنار ساحل آتش برافروختند که باعث گرم شدن شنها و سرازیر شدن سیلیس مذاب و سپس سرد شدن آن شیشه شکل گرفته است."

اما به طور خاص ساختن شیشه های رنگی اولین بار توسط شیشه گران مصری با روش اضافه کردن بعضی از فلزات مثلا مس برای رنگ آبی و آهن برای رنگ قهوه­ای اختراع گردیده است. قدیمی ترین شیشه­های مکشوفه از ایران مربوط به دوره ایلام میانه و در حدود  قرن 13 قبل از میلاد و با شکل گیری زیگورات چغا زنبیل و به منظور تزیین پنجره­ها روی داده است و سپس به جام­های حسنلو و مارلیک که با تکنیک موزاییک ساخته شده­اند می­توان اشاره کرد، پس از آن در دوره هخامنشی تکنیک­های برش داده شده و فشرده در قالب و قالب گلی نیز به مانند مناطقی در مصر و  مدیترانه شرقی ادامه پیدا می­کند تا سال 50 قبل از میلاد که لوله دم اختراع می­شود و تاکنون در برخی کارگاه­های  تولید سنتی شیشه همچنان به کار می­رود و عمده اطلاعات ما از شیشه گری در دوره اشکانی مربوط به این دوره است و در این دوره تبدیل شیشه از کالای ناب و لوکس به کالایی صنعتی و در دسترس مردم رخ داده است...

این نشست آموزشی که بیش از یک ساعت به طول انجامید مورد استقبال پژوهشگران، دانشجویان و راهنمایان موزه ایی و راهنمایان گردشگری قرار گرفت.

لازم به ذکر است که موزه ملی ایران در نظر دارد هر سه شنبه برنامه نشست های تخصصی- آموزشی را با موضوعات مرتبط با اشیاء موزه ملی ایران برگزار نماید که قبل از هر نشست اطلاع رسانی خواهد شد.