" />
ثبت‌نام ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399

اخبار

مراسم گشایش نمایشگاه تهران 55، نیم قرن باستان شناسی آلمان در ایران برگزار شد

مراسم گشایش نمایشگاه تهران 55، نیم قرن باستان شناسی آلمان در ایران برگزار شد
صبح امروز یکشنبه 5 اردیبهشت مراسم گشایش نمایشگاه "تهران 55، نیم قرن باستان شناسی آلمان در ایران" و نمایشگاه"دنیای فرهنگ، برنامه حفاظت فرهنگی وزارت امور خارجه جمهوری فدرال آلمان" با حضور سفیر آلمان در ایران، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی، رئیس موسسه باستان شناسی آلمان در ایران و سایر پژوهشگران و علاقمندان در موزه ملی ایران برگزار شد.

 

صبح امروز یکشنبه 5 اردیبهشت مراسم گشایش نمایشگاه "تهران 55، نیم قرن باستان شناسی آلمان در ایران" و نمایشگاه"دنیای فرهنگ، برنامه حفاظت فرهنگی وزارت امور خارجه جمهوری فدرال آلمان" با حضور سفیر آلمان در ایران، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی، رئیس موسسه باستان شناسی آلمان در ایران و سایر پژوهشگران و علاقمندان در موزه ملی ایران برگزار شد.

در این مراسم نوکنده، مدیر موزه ملی ایران، ضمن خوشامدگویی به میهمانان حاضر در مراسم گفت: کشور ایران یکی از گنجینه‌های سُترگ فرهنگ و تمدن بشری است که در دوره‌های مختلف پیش‌ازتاریخی و تاریخی خاستگاه و محل آمیزش و شکل‌گیری فرهنگ‌های مختلفی بوده است. میراث مادی به‌جای‌مانده از این فرهنگ‌های کهن همواره چه در سطح ملی و چه بین‌المللی مورد توجه پژوهشگران بوده است. تردیدی نیست که برای درک بهتر پیشینه این سرزمین علاوه بر لزوم مطالعة مجموعه‌های موجود در موزة ملی ایران، لازم است سایر مجموعه‌هایی که طی بیش از یک سده به مؤسسات و موزه‌های خارج از ایران منتقل شده‌اند نیز بررسی شوند تا از این طریق بتوان تصویر کامل‌تری از پیشینة فرهنگی ـ اجتماعی این سرزمین ارائه کرد. برای دستیابی به این هدف موزة ملی ایران همواره آمادة تعامل و همکاری با موزه‌ها، مؤسسات و نیز پژوهشگران در سطح بین‌المللی است. در این راستا موزة ملی بر آن شد تا نمایشگاه مشترکی از 55 سال فعالیت‌های‌ باستان‌شناسان آلمان در ایران را برگزار کند. باستان‌شناسانی که بی‌شک سهم مهمی در کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی در کشور داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به پژوهشگران نام‌آشنایی همچون ارنست هرتسفلد، اریخ اشمیت، پیتر کالمایر، ولفرام کلایس، دیتریش هوف و دیگرانی اشاره کرد که بی‌تردید برای بازشناسی فرهنگ و تمدن ایران زحمات زیادی متحمل شدند.

وی در ادامه افزود: موزة ملی ایران بنابر وظیفه‌ای که به عهده دارد بر آن است تا نمایشگاه‌هایی از این دست را در برنامه‌های آتی خود قرار دهد تا قدرشناس پژوهشگران و مؤسساتی باشد که برای شناسایی فرهنگ و تمدن ایران تلاش‌های بسیاری کردند، همچنین در طول این نمایشگاه نشستهای تخصصی برنامه ریزی شده که با موضوعات مرتبط با موضوع نمایشگاه می­باشد بتدریج برگزار خواهد شد.

سپس خانم جودیت تومالسکی رئیس موسسه باستان شناسی آلمان در ایران گزارشی از فعالیت­های باستان‌شناسی در ایران از ابتدا تاکنون و نحوه شکل‌گیری موسسه باستان شناسی آلمان و کاوش‌های باستان شناسان و شرق شناسان آلمانی در  محوطه های تاریخی از جمله: آتشکده ساسانیان، تخت سلیمان، فیروزآباد فارس و ... ارائه کرد.

در بخش بعدی این مراسم محمد رضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی- تاریخی سخنرانی کرد. وی با اشاره به اینکه با توجه به نوع سیاست حاکم در کشور دو نوع نگاه درون گرا و برون گرا به تاریخ و فرهنگ وجود داشته است گفت: در حال حاضر نگاه مسئولین به مقوله فرهنگ و میراث فرهنگی، نگاه برون گرایانه است. ایشان با اشاره به اینکه در ملاقات های متعددی که در سفر اخیر به آلمان با مراکز علمی – پژوهشی داشته است، شاهد علاقمندی و توجه بسیار موسسات و دانشگاههای آلمانی به ایجاد ارتباطات فرهنگی با ایران بوده اند. امیدوارم حرکتی که موزه ملی انجام داده است سرآغازی برای همکاری های گسترده با مراکز پژوهشی آلمان باشد و با همکاری بین­المللی زمینه های کشف بیشتر حقایق فرهنگی خود را فراهم آوریم.

در ادامه مراسم آقای میکائیل بارون فون اونگرن-اشتنبرگ، سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران به سخنرانی پرداخت. وی گفت: وقتی صحبت از همکاری بین دو کشور به میان می­آید، بیشتر همکاری های اقتصادی در اذهان می­آید. ولی همکاری‌های فرهنگی نیز به نوبه خود دارای ارزش بسیار زیادی هستند. این نمایشگاه تنها نمایشگر یک سری آثار تاریخی و باستانی نیست و نشانگر رابطه بین انسانها است و سمبلی از همکاری و تعامل بین ایران و آلمان محسوب می شود. در گذشته نزدیک تفاهم نامه هایی با سازمان میراث فرهنگی امضا شده است که بر این همکاری ها تاکید می کند. ما قصد داریم این نمایشگاه را در سایر کشورها نیز برگزار کنیم. وی همچنین به ارگ شهر بم و مشارکت وزارت خارجه آلمان در بازسازی بخشی از آن که خانه سیستانی خوانده می شود اشاره کرد.

سپس بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: همکاری با پژوهشگران آلمانی مقدمه‌ای برای ادامه همکاری در 55 سال آینده خواهد بود. کارنامه مشترک ایران و آلمان در 55 سال گذشته بسیار خوب و درخشان بوده است. باستان شناسان آلمانی به نظم، وقت شناسی، احساس مسئولیت و آموختن معروف هستند و امیدورام 55 سال آینده ادامه 55 سال گذشته باشد. اما با این توقع که این همکاری ها دامنه وسیعتری داشته باشد و به شناخت فرهنگ ایرانی در سراسر جهان تعمیم یابد. وی افزود: با پیشرفت علم باید شاهد ارتقاء سطح باستان شناسی استاندارد در ایران باشیم و از علوم جدید برای رسیدن به جایگاه بهتر بهره بگیریم. ایشان همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی آلمان را مثبت ارزیابی کرد و اظهار امیدواری کرد با عزم و اراده هر دو کشور دامنه و عمق  همکاری های مشترک وسیع تر شود.

در بخش بعدی مراسم از کتاب "تهران 50، تاریخچه نیم قرن حضور باستان شناسان آلمانی در ایران" رو نمایی شد. این کتاب شامل بیش از 90 یادداشت و مقاله در مورد محوطه های کاوش شده، بیوگرافی کاوش گران و اوضاع اجتماعی و سیاسی دو کشور ایران و آلمان است. بعد از آن دو نمایشگاه یاد شده افتتاح و حضار از نمایشگاه دیدن کردند.

در پایان سفیر آلمان در دفتر یادبود این نمایشگاه چنین نوشت: نمایشگاه بسیار زیبایی در مورد 55 سال باستان شناسی آلمان در ایران برگزار شده است. این نشانه بسیار خوبی برای همکاری این دو کشور در زمینه باستان شناسی است. 
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.