صبح امروز هفتمین نشست از سلسله نشست های تخصصی _ آموزشی با موضوع دانش سکه شناسی توسط زهره باصری مسئول بخش مهر و سکه موزه ملی ایران در سالن نشست های تخصصی موزه برگزار شد." />
ثبت‌نام شنبه 08 بهمن 1401

اخبار

هفتمین نشست تخصصی- آموزشی موزه ملی ایران برگزار شد

هفتمین نشست تخصصی- آموزشی موزه ملی ایران برگزار شد
صبح امروز هفتمین نشست از سلسله نشست های تخصصی _ آموزشی با موضوع دانش سکه شناسی توسط زهره باصری مسئول بخش مهر و سکه موزه ملی ایران در سالن نشست های تخصصی موزه برگزار شد.

 

صبح امروز هفتمین نشست از سلسله نشست های تخصصی _ آموزشی با موضوع دانش سکه شناسی توسط زهره باصری مسئول بخش مهر و سکه موزه ملی ایران در سالن نشست های تخصصی موزه برگزار شد.

در این نشست تخصصی – آموزشی باصری مطالب ارزنده ای در خصوص مسکوکات از ابتدا تا دوران قاجار ارائه نمود و گفت: سکه ها در کنار اسناد و آثار تاریخی می توانند یکی از اسناد مهم شناخت پیشینه تاریخی یک ملت به حساب آیند. دانش سکه شناسی از جمله علومی است که می تواند در بررسی چگونگی حوادث  تاریخی راه گشا باشد. مسکوکات در هر زمانی نشان دهنده ایده ها و اندیشه های قدرت حاکمه بوده اند. در نبود وسایل ارتباط جمعی و رسانه ها دولت ها جهت انتقال پیام وفرامین واعتقادات و باورهای  خویش به مردم از طریق ضرب سکه این علایم ونشانه ها را ضرب می کردند و مردم را در مسیر اعتقادی و اجتماعی دلخواه قرارمی دادند.

وی در ادامه افزود: امروزه دانش سکه شناسی کمک بسیار بزرگی به تاریخ دانان و باستان شناسان می کند و از سوی دیگر علم سکه شناسی بدون کمک یک خط شناس و زبان شناس نمی تواند به عنوان یک علم مستقل به راه خود ادامه دهد. هرچند سکه یک قطعه فلز بسیار کوچک است که یک جمله یا دو جمله را در بردارد اما فراوانی سکه ها جبران این تفاوت را می کند و به عنوان یک سند دست اول تاریخی محسوب می شوند که از زمان باستان  باز مانده اند.

سكه‌ها متبلور اوضاع سياسي، اقتصادي، مذهبي، هنري و دیگر جنبه های جوامع دوران خود محسوب مي‌شوند. امتياز انحصاري ضرب سكه در تمامي دوره ها از آن مراکز قدرت سیاسی یا اقتصادی بوده و از اين وسيله بعنوان ابزاري جهت تبليغات سياسي در كنار كار كرد ديگر آن يعني انجام امور بازرگاني و مبادلات تجاري استفاده مي‌نمودند. در ايران باستان نيز تمامي پادشاهان نقوش مورد نظر خود را كه تماماً جنبه سياسي و مذهبي داشته بر روي سكه ها حك مي‌كردند و از اين طريق پيام خود را به مردمان سرزمین خویش و سایر مناطق مي‌رساندند...

این نشست آموزشی که بیش از یک ساعت به طول انجامید مورد استقبال پژوهشگران، دانشجویان و راهنمایان موزه ای و راهنمایان گردشگری قرار گرفت.

 موزه ملی ایران در نظر دارد در سال جدید سلسله نشست های آموزشی تخصصی دوره های مختلف تاریخی را با نگاه بر اشیا موزه ملی ایران را به طور متناوب با بهره گیری از تجارب و تخصص کارشناسان موزه ملی، برای دانشجویان و فارغ التحصیلان باستان شناسی، تاریخ، موزه داری؛ همچنین تمامی علاقمندان به موضوعات موزه ای برگزار نماید.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.