صبح امروز نهمین نشست آموزشی- تخصصی موزه ملی ایران با موضوع "آندره گدار طراح و معمار موزه ملی ایران باستان" توسط آقای ویکتور دانیل و خانم گلنار تاجدار در سالن نشست های تخصصی برگزار شد." />
ثبت‌نام شنبه 08 بهمن 1401

اخبار

نهمین نشست تخصصی- آموزشی موزه ملی ایران برگزار شد

نهمین نشست تخصصی- آموزشی موزه ملی ایران برگزار شد
صبح امروز نهمین نشست آموزشی- تخصصی موزه ملی ایران با موضوع "آندره گدار طراح و معمار موزه ملی ایران باستان" توسط آقای ویکتور دانیل و خانم گلنار تاجدار در سالن نشست های تخصصی برگزار شد.

صبح امروز نهمین نشست آموزشی- تخصصی موزه ملی ایران با موضوع "آندره گدار طراح و معمار موزه ملی ایران باستان" توسط آقای ویکتور دانیل و خانم گلنار تاجدار در سالن نشست های تخصصی برگزار شد.

در این نشست تخصصی - آموزشی ویکتور دانیل یکی از بنيانگذاران گروه تحقيق معماری دوران تحول و خانم گلنار تاجدار دانش آموخته رشتة برنامه ريزی شهری و منطقه ای از دانشکده هنرهای زيبا، توصیف کوتاهی در خصوص کتاب "معماری آندره گدار" و ويژگي های آن، شرايط ايران و جهان در زمان شروع فعاليت آندره گدار در ايران، عوامل تاثيرگذار بر معماری و فعاليت آندره گدار، اهميت معماری و فعاليت های گدار در دهه های اول سدۀ حاضر در ايران ارائه نمودند.

سخنرانان این نشست درباره آندره گدار که از معماران پيشرو دهه­ های نخستین سدۀ چهاردهم خورشیدی در ايران بود و ضرورت ساخت موزه ایران باستان و چگونگی طراحی و ساخت آن مطالب مفیدی ارائه داده و گفتند: حضورآندره گدار در ايران با بازديد اتفاقي رضاشاه از شوش و ديدن قلعة باستان شناسي فرانسوی­ها بي­ارتباط نيست. لغو امتياز حفاری و به دنبال آن جايگزين کردن يک فرانسوی - آندره گدار- به سمت مدير ادارۀ عتيقات در ايران متأثر از اين اتفاق بود.

گدار برای چهار دوره پنج ساله به ايران آمد و از سال 1307 خورشیدی کار خود را به عنوان باستان شناس آغاز کرد. ولي دورۀ فعاليت او بيش از سه دهه به طول انجاميد و در اين مدت او علاوه بر باستان شناسي به معماری و تهيه طرح بناهای نوبنياد پرداخت. گدار در اين دوره ساختمان های مهمي از جمله مدرسه، دانشگاه، موزه، کتابخانه و آرامگاه حافظ را طراحي کرد. اما موضوع اصلی که در این نشست به آن پرداخته شد چگونگی طراحی و مسیر اجرا و معماری بنای موزه ایران باستان از سال 1313 تا بهره برداری و افتتاح این موزه در سال1316 بود.

تقارن نهمین نشست تخصصی موزه ملی با عنوان "آندره گدار طراح و معمار موزه ایران باستان" با سالگرد ابلاغ حکم گدار به عنوان معمار موزه ایران باستان بارزترین نکته قابل اشاره در مورد نشست امروز موزه ملی ایران بود. 21 اردیبهشت 1313 سالروز ابلاغ حکم آندره گدار به عنوان طراح و معمار موزه ایران باستان از سوی علی اصغر حکمت وزیر فرهنگ و معارف آن دوره بود. درحاشیه این نشست تصاویری از طراحی و معماری بناهای ساخته شده توسط آندره گدار در ایران نیز به نمایش درآمد. 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.