ثبت‌نام پنجشنبه 16 تیر 1401

میراث فرهنگی

موزه ملی ایران میزبان موزه لوور

موزه ملی ایران میزبان موزه لوور
هیاتی از کارشناسان موزه لوور فرانسه همراه با رییس این موزه، ژان لوک مارتینز، یکشنبه 22 فروردین 1395 از موزه ملی ایران دیدار داشتند. در این دیدار ابتدا جلسه تخصصی با مدیر موزه ملی ایران، دکتر نوکنده، برگزار شد که دو طرف بر اساس تفاهم نامه مشترک بین موزه لوور با سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص برنامه های مشترک  آتی  به بحث و مذاکره پرداختند.

 

هیاتی از کارشناسان موزه لوور فرانسه همراه با رییس این موزه، ژان لوک مارتینز، یکشنبه 22 فروردین 1395 از موزه ملی ایران دیدار داشتند. در این دیدار ابتدا جلسه تخصصی با مدیر موزه ملی ایران، دکتر نوکنده، برگزار شد که دو طرف بر اساس تفاهم نامه مشترک بین موزه لوور با سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص برنامه های مشترک  آتی  به بحث و مذاکره پرداختند. یکی از موضوعات اصلی این جلسه بحث درباره مجموعه‌های حاصل از کاوشهای باستان‌شناسان فرانسوی در اواخر قرن نوزدهم و قرن بیستم در مکانهایی مانند سیلک، شوش و .... بود که در دو موزه لوور و موزه ملی ایران نگهداری می شوند. از آنجا که بسیاری از آنها هنوز بطور کامل مستندسازی و بررسی نشده اند، برنامه ریزی برای انجام مطالعه این مجموعه ها و انتشار نتایج آنها از اولویتهای آتی هر دو موزه است و هر دو موزه در زمینه تشکیل بانک داده های مشترک اقدامات لازم را انجام خواهند داد. همچنین آقای مارتینز اظهار داشت که می‌توان نمایشگاهی از اسناد، طرحها و نقشه های منتشر نشده از کاوشهای قدیمی هیاتهای فرانسوی در ایران را برگزار کرد.  

دکتر نوکنده نیز اظهار آمادگی کردند که نمایشگاهی از آثار موزه لوور را در موزه ملی ایران برگزار کنند که با استقبال آقای مارتینز مواجه شد. از دیگر موضوعات این جلسه تبادل کارشناسان و برپایی دوره های آموزشی تخصصی موزه داری و علوم وابسته به آن برای کارشناسان موزه ملی ایران بود که توسط آقای مارتینز پیشنهاد شد. در پایان دو طرف توافق کردند که کمیته فنی مشترکی درباره یک برنامه پنج ساله تشکیل گردد تا طرح های مورد نظر بررسی و متناسب با آن برنامه های اجرایی تعریف گردد.

پس از این جلسه، هیات فرانسوی به همراهی دکتر نوکنده از موزه های ایران باستان، موزه پیش از تاریخ و موزه اسلامی موزه ملی ایران  بازدید کردند. در این بازدید تغییرات  و بخشهایی که اخیرا به موزه ملی ایران  افزوده شده اند مانند موزه پیش از تاریخ و  موزه دوران اسلامی بسیار مورد توجه هیات فرانسوی قرار گرفت.

لازم به ذکر است که آقای مارتینز را چند نفر از کارشناسان موزه لوور از جمله یانیک لینتز  مدیر بخش اسلامی و ماریل پیک مدیر بخش شرق باستان همراهی می کردند.

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.