ثبت‌نام پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

اخبار

ششمین نشست تخصصی موزه ملی ایران در سال 1395برگزار شد

ششمین نشست تخصصی موزه ملی ایران در سال 1395برگزار شد

ششمین نشست تخصصی امسال، صبح امروز مورخ دوم شهریورماه در تالار سخنرانی موزه ملی ایران با عنوان "نقش آموزشی تولیدات فرهنگی در موزه ها" توسط کارشناس علمی- هنری، اسماعیل رضامحمدی ارائه شد. رضامحمدی طراح، نقاش و مجسمه ساز بوده و فارغ التحصیل دانشگاه هنر و دانشگاه میراث فرهنگی می باشد. ایشان مدرس دانشگاه های مختلف است و سازنده اولین مجسمه های بعد از انقلاب اسلامی محسوب می شود.... در نشست امروز ایشان در مورد چگونگی روند ساخت محصولات فرهنگی و موزه ایی و همچنین چگونگی همانند سازی اشیا موزه ایی توضیحاتی ارائه نمود.

رضامحمدی در مورد دلیل اهمیت داشتن ساخت مولاژ و همانند سازی اشیا موزه ایی چنین گفت: در جهان ماشینی امروز که همه ما به نوعی به دنبال آن در حرکتیم آیا جایی هم برای فرهنگ و هنر غنی ایران که پیشینه 7000 ساله یا بیشتر دارد وجود دارد یا به دست فراموشی سپرده شده است؟ آیا باید به راحتی از کنار آن رد شویم؟

در بسیاری از کشورهای دنیا برای معرفی مواریث فرهنگی و تاریخی خود اقدام به تولیدات فرهنگی خود نموده اند و یا مولاژی از آثار موزه­های خود همانند سازی نموده و به علاقمندان عرضه می­نمایند. شما وقتی به شهر یا کشوری سفر می­کنید دوست دارید از آن شهر یا کشور سوغاتی و یادگاری بخرید و آن را به شهر خود بیاورید. اما متاسفانه در اکثر موزه­های ما که می­توانند بهترین جایگاه برای عرضه محصولات فرهنگی و تاریخی برای گردشگران باشد چنین نمایشگاههایی وجود ندارد یا اگر هم باشد هیچ ارتباطی با موزه و اشیاء موزه یا آن مکان خاص ندارد. در صورتیکه در کشورهای مختلف وقتی شما به یک موزه یا مکان تاریخی قدم می­گذارید هنگام خروج با فروشگاه ویژه آن مکان برخورد می­کنید و نمی توانید به راحتی از آن همه اقلام فرهنگی که در معرض دید شما قرار گرفته بگذرید و حتما خریدی خواهید داشت و به عنوان یادگار سفر آن را به همراه می­آورید...

در حاشیه نشست، ایشان قسمتی از محصولات موزه ایی و همانند ساخته های اشیاء موزه ایی که در طول این سالها طراحی و ساخته شده اند را به نمایش گذاشته و نحوه ساخت این اشیاء را تشریح کرد. در این قسمت همچنین چگونگی ارائه این محصولات در بازار، فروشگاه های محصولات فرهنگی و صنایع دستی و در نهایت فضاهای موزه ایی را توضیح داد.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما