ثبت‌نام جمعه 24 مرداد 1399

اخبار

نمایشگاه فرهنگ و هنر ماناها در موزه ملی ایران گشایش یافت

نمایشگاه فرهنگ و هنر ماناها در موزه ملی ایران گشایش یافت

به مناسبت هفته دولت، موزة ملی ایران با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان و پایگاه میراث فرهنگی زیویه، امروز یکشنبه1395/6/7 نمایشگاه فرهنگ و هنر ماناها در موزه ملی ایران گشایش یافت. در این مراسم که با حضور جمعی از مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، کارکنان موزه ملی ایران، دانشجویان و علاقه‌مندان برگزار شد، جبرئیل نوکنده، مدیر موزة ملی ایران اشاره کرد که سال گذشته در همین روز، موزة دوران اسلامی پس از وقفه‌ای 9 ساله بازگشایی شد و پس از آن همة تلاش مجموعة موزة ملی ایران صرف ساماندهی مخازن و مجموعه آثاری شد که در این موزه نگهداری می‌شود و این تلاش‌ها سبب شده است که مخازن ما از حالت انبار اشیاء  بیرون آمده و مرکزی برای پژوهش و تحقیقات علمی شود.

نوکنده تأکید کرد که امروز درهای موزة ملی ایران به روی همه پژوهشگران باز است و خوشبختانه بدنه کارشناسی موزه هم در حد قابل قبولی، توان  علمی خود را نشان داده که  نمایشگاه ماناها مثال بارزی از این تلاش‌هاست.

در این برنامه، سیدمحسن علوی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، با اظهار خوشحالی از برگزاری این نمایشگاه گفت: حوزه زاگرس از غنی‌ترین مناطق  باستانی ایران محسوب می شود  و مطالعات ایران‌شناسی بدون پژوهش در اقلیم زاگرس، هرگز کامل نخواهد شد. علوی با اشاره به اجحافاتی که در دولت‌های قبل در حوزة میراث فرهنگی کردستان صورت گرفته است، خواستار تداوم تلاش‌های این‌چنینی برای روشن شدن زوایای تاریخ این سرزمین شد. در ادامة برنامه یوسف حسن‌زاده، دبیر علمی نمایشگاه در مورد جغرافیای تاریخی ـ سیاسی ماناها و یافته‌های باستان‌شناسی آنان به سخنرانی پرداخت و از کتاب نمایشگاه با عنوان "گذری بر فرهنگ و هنر ماناها" که به کوشش ایشان تدوین شده بود، رونمایی شد.

در این مراسم مهندس بهشتی ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور دکتر چوبک رییس پژوهشکده باستان شناسی. محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران، وفایی مدیر پایگاه میراث فرهنگی زیویه،گلشن مشاور عالی پژوهشگاه و ....حضور داشتند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما