ثبت‌نام دوشنبه 13 آذر 1402

اخبار

نمایشگاه ماناها در موزه سنندج گشوده شد

نمایشگاه ماناها در موزه سنندج گشوده شد

پیرو برگزاری نمایشگاه گذری بر فرهنگ و هنر ماناهادر موزه ملی ایران با مشارکت اداره کل استان کردستان و پایگاه میراث فرهنگی زیویه، آثار این نمایشگاه، پس از تهران، برای نمایش به موزه سنندج ارسال شد و صبح روز چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ با حضور جمع کثیری از مقامات استانی و علاقه‌مندان حوزه فرهنگی گشوده شد.

دکتر جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران، با اعلام این خبر افزود: این نمایشگاه که به مناسبت هفته دولت در موزه ملی ایران برپا شده بود، به مناسبت سالگرد شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی در موزه باستان‌شناسی سنندج در استان کردستان به نمایش درآمد. دکتر نوکنده تاکید کرد: یکی از اهداف نمایشگاه‌های موزه ملی ایران معرفی بخش‌های کم شناخته تاریخ و مدنیت سرزمین ایران است و این نمایشگاه با نمایش آثاری از محوطه‌های حسنلو (نقده)، قلایچی (بوکان)، زیویه و چنگبار (سقز) از مخازن موزه ملی ایران توانست معرفی جامعی از فرهنگ ماناها ارائه کند که در سده‌های ۹ تا ۶ پیش‌ازمیلاد در حوزه جغرافیایی مابین دریاچه اورمیه و دریاچه زریبار حضور داشتند و بعدها بخشی از پادشاهی بزرگ ماد را تشکیل دادند. دکتر نوکنده افزود: نمایشگاه ماناها فرمت همکاری تعریف‌شده و هدفمندی بود که می‌توان به عنوان یک استاندارد برای همکاری‌های موزه ملی با سایر موزه‌های استان‌های مجتلف کشور به آن نگاه کرد و آن اینکه تاکید داشته باشیم که این نمایشگاه‌ها خروجی علمی قابل قبول داشته باشند.

کاتالوگ علمی این نمایشگاه به همت یوسف حسن‌زاده، دبیر علمی نمایشگاه، تدوین شد و در ۱۲۸ صفحه تمام‌رنگی انتشار یافت. علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه در موزه باستان‌شناسی سنندج بازدید کنند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما