ثبت‌نام شنبه 08 بهمن 1401

اخبار

گزارش 35 سال پژوهش مستمر در یک محوطه آشوری در سوریه

گزارش 35 سال پژوهش مستمر در یک محوطه آشوری در سوریه

صبح امروز چهارشنبه 27 بهمن ماه نشست علمی- تخصصی با عنوان " بازتاب 35 سال پژوهش های میان رشته‌ای در تل شیخ حمد (دور کاتلیمو، مگدالو، مگدالا) در سوریه در سال‌های 1394-1354" در تالار نشستهای موزه ملی ایران توسط پرفسور هارتموت کونه، استاد باستان شناسی موسسه باستان‌شناسی خاور نزدیک کشور آلمان و با حضور اساتید برجسته باستان‌شناسی، دانشجویان و پژوهشگران برگزار شد.

در این شروع این نشست، جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران ضمن خوشامد گویی به اساتید باستان‌شناسی، پژوهشگران، دانشجویان و سایر میهمانان حاضر در جلسه گفت: پروفسور کونه به منظور شرکت در سمینار سازه های آبی تاریخی که در شهر ساری برگزار می‌شود به ایران آمده اند و ما هم فرصت را مغتنم شمرده و از ایشان خواهش کردیم درباره کاوش‌های انجام داده در تل شیخ حمد در شرق سوریه سخنرانی داشته باشند. مدیر موزه ملی ایران افزود که در نشست امروز پرفسور کونه نتایج 35 سال کاوش خود را در یک مکان مهم دوره آشوری در مرزهای غربی آن ارایه می کنند که علاوه بر شواهد باستان شناختی، به دیگر جنبه های زیست محیط و نتایج مطالعات متخصصین میان رشته ای چون زمین ریخت شناس، گرده شناس، جانورشناس و غیره نیز اشاره می کند. ما امیدواریم که بتوانیم چنین پروژه های باستان شناسی بلند مدتی را در ایران برنامه ریزی و اجرا کنیم. چرا که برای رسیدن به یک تصویر جامع از فرهنگهای گذشته، انجام کاوشهای بلند مدت همراه با مطالعات میان رشته ای بسیار ضروری است.

در ادامه پروفسور هارتموت کونه استاد بخش مطالعات آسیای جدید در دانشگاه آزاد برلین و رئیس بخش مطالعات تاریخی و فرهنگی دانشگاه آزاد برلین به سخنرانی پرداخت.

پروفسور کونه در این نشست ابتدا درباره تاریخچه پژوهشهای خود در منطقه خابور سفلی در شرق سوریه که شامل انجام بررسی باستان شناسی و کاوش در چند مکان از جمله مکان مهم تل شیخ حمد سخن گفتند. سرفصل موضوعات مطرح شده شامل نقش و اهمیت دور کاتیلمو در امپراطوری آشور میانه ( قرن 13 پیش ازمیلاد ) و آشور نو، تداوم سکونت در دور کاتیلمو پس از سقوط امپراطوری جهانی آشور، پروژه باستان شناسی دشت خابور، مطالعات میان رشته ای برای بازسازی محیطی در طول هولوسن متاخر بود.

طبق گفته ایشان محوطه مذکور در دوره آشور میانه و نو از مراکز مهم سیاسی و تجاری آشوری ها بوده است و با توجه به کشف بایگانی از گل نبشته ها نام این شهر آشوری دور کاتیلمو بوده که نزدیک به پانصد سال در اوج شکوفایی و رونق بوده است. وی افزود که علارغم سقوط امپراطوری آشور توسط مادها و بابلی ها در 614 این شهر کماکان به حیات خود ادامه داد . مطالعات دیرین اقلیمی از جمله گرده شناسی رسوبات دریاچه ای نشان می دهد که در زمان رونق شهر پوشش درختی قابل توجه ای در اطراف آن جود داشته که طی چند صد سال به علت استفاده بی رویه ساکنان کاملا از بین رفته است. همچنین وی به کشف کانالی در منطقه اشاره کرد که علاوه بر رودخانه خابور، آب مورد نیاز شهر را تامین می کرده است.  در پایان این سخنرانی حاضرین در خصوص وضعیت این شهر در اوایل امپراطوری هخامنشی و شواهد مرتبط با حضور هخامنشی ها در این منطقه سوالاتی را مطرح کردند.

هارتموت کونه در تاریخ 31 تیرماه 1322 در شهر برلین به دنیا آمد. دوران دبیرستان را در شهرهای بوخوم و برلین آغاز  و در سال 1340-1339 در آمریکا به اتمام رساند. ایشان تا سال 1351 در بخش مطالعات آسیای مدرن، مطالعات خاور شرق باستان، باستان شناسی کلاسیک آسیای صغیر و ایران‌شناسی و تاریخ باستان در دانشگاه آزاد برلین به ادامه تحصیل پرداخت. کونه در سال 1351 پایان نامه دکتری خود را با عنوان سفالهای تل چورا و ارتباط آن با یافته هایی از سوریه- فلسطین، ترکیه و عراق به پایان رساند.  پس از آن کونه از سال 1351 تا 1354 به عنوان دستیار پژوهشی دانشگاه سارلند به سرپرستی رولف هاچمن در تل کامیدالوز به حفاری پرداخت. پس از آن پروژه دراز مدت کاوش و بررسی منطقه خابور سفلی را به مدت 35 سال هدایت کرد. به خاطر موفقیت های ایشان در کارهای پژوهشی در سال 1377 نشان درجه یک شایستگی سوریه را دریافت کرد. 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.