ثبت‌نام دوشنبه 13 آذر 1402

اخبار

نمایش آثار موزه ملی ایران در نمایشگاه: "۱۴ قرن شکوه هنر و تمدن اسلامی" در موزه بزرگ خراسان

نمایش آثار موزه ملی ایران در نمایشگاه: "۱۴ قرن شکوه هنر و تمدن اسلامی" در موزه بزرگ خراسان

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران منتخبی از آثار موزه دوران اسلامی، موزه ملی ایران در  نمایشگاه ۱۴ قرن شکوه هنر و تمدن اسلامی به مناسبت گرامی داشت انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی ۲۰۱۷ به نمایش درآمده است.

 بنا به گفته کرم میرزایی، مسئول موزه دوران اسلامی، این آثار ادوار گوناگون تاریخ ایران  در دوران اسلامی را در بر می گیرد  و شامل اشیایی متعلق به سده های نخستین اسلامی، سده های میانی و متاخر تا پایان دوره قاجار هستند.

وی افزود: مجموعه انتخابی موزه ملی ایران در نمایشگاه یاد شده ۵۹ اثر است که شامل ۲ جلد قرآن نفیس خطی، ۱۴ اثر سفالین منقوش لعابدار و کتیبه دار،۱۴ اثر فلزکاری که بیشتر فولادکوب، زرکوب و نقره کوب هستند، ۴ قطعه زیورالات زرین و سیمین، ۵ قطعه کاشی لعابدار و کتیبه دار،۳ قطعه پارچه مربوط به لباس از دوره صفوی،۲ اثر چوبی منبت کاری شده و نهایتا ۱۹ سکه سیمین و زرین و مُهر های دوران اسلامی را شامل می شود. کهن ترین اثر برگزیده موزه ملی ایران در این نمایشگاه ظرفی است سفالین لعابدار، دارای کتیبه ایی به خط کوفی، مربوط به سده سوم هجری قمری که از نیشاپور به دست آمده است. خاستگاه این آثار سرزمین ایران و شهرهای نیشاپور، ری، ساوه، سلطان آباد، گرگان، اصفهان، بروجرد، اردبیل، همدان و مناطقی مانند خراسان، مازندران و شمال ایران است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.