ثبت‌نام شنبه 08 بهمن 1401

میراث فرهنگی

نمایشگاه "نجوای قلم" در موزه ملی ایران برگزار شد

 نمایشگاه "نجوای قلم" در موزه ملی ایران برگزار شد

به مناسبت دهه مبارک فجر و سالروز جشن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نمایشگاه و کارگاه آموزشی " نجوای قلم" در موزه ملی ایران برگزار شد. این نمایشگاه که مروری بر آثار استاد وحید موسوی جزایری است به همراه کارگاه آموزش خط کوفی در آثار معاصر عصرگاه امروز سه شنبه ۱۲ بهمن در گالری موزه دوران اسلامی آغاز به کار کرد.

در مراسم گشایش این نمایشگاه نوکنده مدیر موزه ملی ایران ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: این نمایشگاه به مناسبت دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در موزه ملی برگزار شده است و موزه ملی در خدمت یکی از بهترین اساتید هنر اسلامی است. استاد جزایری با تلاش های فراوان هنر ایرانی اسلامی را زنده نگه داشته و پیوندی میان گذشته و حال برقرار کرده است. یکی از وظایف موزه ملی نشان دادن فرهنگ و هنر کشور به صورت ملموس است که برگزاری اینگونه نمایشگاه  ها خود به نوعی احیا کردن هنرهای ایران اسلامی و آشنا کردن نسل جوان امروز با ذوق، هنر و اندیشه ثبت شده در تاریخ ایران به حساب می آید.

حمیدرضا قلیچ خانی نیز به عنوان دومین سخنران با اشاره به تالیفات و پژوهش های ارزشمند استاد جزایری گفت:امروز شاهد اوج گرفتن استاد جزایری با دو بال کار عملی و کار پژوهشی هستیم. بسیاری از افرادی که در انجمن خوشنویسی فعالیت دارند تاکنون حتی یک مقاله هم ارائه نکرده اند و به همین دلیل داشتن تالیفات و پژوهش های مختلف استاد جزایری باعث تمیز ایشان از سایر هنرمندان خطاطی شده است. توانایی و اعتماد به نفس ایشان و اشراف داشتن به کار یکی دیگر از خصوصیات مهم ایشان است. استاد جزایری از سال ۱۳۶۷ به صورتی حرفه‌اي، سبك‌هاى خوش نويسى سنتى: نسخ فارسی و ثلث را نزد اساتيد، آغاز نمود.

در سال ۱۳۷۰تدريس در سطح پيشرفته‌ی سبك هاى فوق را در تهران آغاز كرد و در طی چند سال به کار آموزش خوش نویسی اشتغال داشت. تاکنون، آثار متعدد و متنوعی در زمینه‌ی این دو خط از سوی وی به چاپ رسیده است.

اهمیت مطالعه بر این خطوط (به ویژه خط نسخ)، به دلیل جاری بودن و کاربرد گسترده‌شان در هنر گرافیک و طراحی فونت هایی که همچنان بخش بزرگی از نوشتار معاصر را شامل میگردند ، همواره مو‌رد توجه جدی وی بوده‌است...

در حاشیه آغازین روز نمایشگاه "نجوای قلم" کارگاه آشنایی با خط کوفی و چگونگی تاثیر و نفوذ این خط در هنر معاصر و نحوه نگارش خط کوفی بر روی آثار معاصر از سوی استاد جزایری برای علاقمندان و شرکت کنندگان آموزش داده شد، همچنین در همین راستا شرکت کنندگان در کارگاه بازدید هدفمند از تالار قرآن موزه دوران اسلامی داشتند.

لازم به ذکر است این نمایشگاه از ۱۲تا ۲۲ بهمن در گالری موزه دوران اسلامی، موزه ملی ایران پذیرای بازدیدکنندگان و علاقمندان خواهد بود.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.