ثبت‌نام پنجشنبه 03 تیر 1400

اخبار

دیدار هیات اجرایی آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (JICA) از موزه ملی ایران دیدن کرد

دیدار هیات اجرایی آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (JICA) از موزه ملی ایران دیدن کرد

امروز دوشنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۵  کازوهیکو کوشیکاوا، معاون اجرایی آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (JICA) با جمعی از همکاران خود با  دکتر طالبیان، معاونت  میراث فرهنگی و دکتر نوکنده، مدیر موزه ملی ایران در محل موزه ملاقات نموده و در خصوص امکان همکاری‌های دو جانبه به بحث و گفتگو پرداختند. کوشیکاوا  وظیفه اصلی جایکا را توسعه اقتصادی در حوزه هایی مانند محیط زیست، کشاورزی، منابع آبی، انتقال انرژی، اعطای وام و غیره عنوان کرد. وی تاکید نمود که اگرچه حفاظت آثار باستانی جزء وظایف اصلی جایکا نیست، اما در چارچوب توسعه اقتصاد مانند گردشگری می‌توان در زمینه میراث فرهنگی نیز فعالیت داشت. از آنجا که میراث فرهنگی و طبیعی زیربنای گردشگری است، لذا می‌توان در خصوص حفاظت و مرمت بناهای باستانی، توسعه موزه‌ها و ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری با یکدیگر همکاری داشته باشیم. ایشان همچنین برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی را از دیگر وظایف جایکا دانست که در چارچوب آن تاکنون دوره هایی در ژاپن برای کارشناسان ایرانی و سایر ملیت‌ها برگزار شده است.

در این دیدار دکتر طالبیان، معاون میراث فرهنگی در خصوص فعالیت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سخن گفت و عنوان کرد که سازمان مایل است با کشورهای همسایه روابط و همکاری‌های نزدیک‌تری در زمینه میراث فرهنگی داشته باشد که از نمونه های آن می توان به جشن نوروز در جغرافیای نوروز اشاره کرد  و همچنین به همکاری های ارزشمند کشور ژاپن  در زمینه حفاظت و مرمت چغازنبیل و بم و ۲۱ اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی که مقاصد گردشگری جهان نیز بحساب می آیند، اشاره ایی داشت. ایشان تاکید کرد که پروژه های بسیاری را می‌توان در چارچوب همکاری‌های مشترک حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی و گردشگری فرهنگی تعریف نمود.

دکتر نوکنده با تاکید بر آمادگی موزه ملی ایران برای همکاری با جایکا در زمینه دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های متقابل به پیشینه موفق چنین همکاری‌هایی و لزوم استمرار آن اشاره داشت. در پایان مهمانان از دو موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی دیدن کردند که با توضیحات کارشناسان موزه ملی ایران همراه بود.

در این دیدار خانم چی میاهارا، معاون مدیر کل بخش آسیای میانه و اروپا، خانم آکیکو کوموری، معاون دفتر رئیس جایکا، آقای کازویا یامائوچی، استاد دانشگاه تی کیو ، آقای کوبه ساتو، نماینده اصلی جایکا در ایران، خانم مینا اُتو، نماینده جایکا در ایران و آقای وحید خیرالامور، مسئول برنامه‌ریزی جایکا در ایران آقای کازوهیکو کوشیکاوا را همراهی می کردند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.