ثبت‌نام پنجشنبه 03 تیر 1400

اخبار

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در موزه ملی ایران برگزار شد

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در موزه ملی ایران برگزار شد

صبح امروز ۲۴ آذر ماه همزمان با آغاز هفته پژوهش مراسمی به منظور گرامیداشت این هفته توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در موزه ملی ایران برگزار شد. در ابتدای این مراسم مرتضایی معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به ایراد سخنرانی و ارائه گزارش از وضعیت پژوهشی پژوهشگاه پرداخت. وی با ارائه آمار و اطلاعات پژوهشی در سال ۱۳۹۴ گفت: پژوهشگاه میراث فرهنگی در سال ۸۴ و ۸۵ جزء ۱۰ پژوهشگاه برتر کشور بود ولی متاسفانه در طی سالهای گذشته به درجه D تنزل پیدا کرد ولی خوشبختانه با فعالیت های همکاران بعد از بازگشت از شیراز و استقرار در پژوهشگاه وضعیت بهتری پیدا کردیم و در سال ۱۳۹۳ به رتبه C رسیدیم و امیدواریم در سال۹۴-۹۵ به رتبه B برسیم و این پیشرفت همچنان ادامه داشته باشد تا به جایگاه واقعی خود دست یابد.

وی در ادامه صحبت های خود با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۲ جلد مجله به چاپ می رسد گفت: در زمینه فعالیت های پژوهشی نسبت به سال گذشته ۶۰٪ افزایش وجود داشته است و از ابتدای سال ۹۴ تا شش ماهه نخست امسال ۹۷ مقاله علمی- پژوهشی تدوین و منتشر شده است. وی توسعه فعالیت های میدانی پژوهش محور، ادامه فعالیت در زمینه تهیه اطلس ها و توسعه انتشارات را رویکرد پژوهشگاه میراث فرهنگی در سال آینده بیان کرد.

در ادامه این مراسم خانم مهدی آبادی مسئول انتشارات پژوهشگاه گزارشی از بیلان کاری واحد انتشارات و تعداد کتب چاپ شده در یک سال گذشته مطرح کرد. وی همچنین بیشترین کتاب های چاپ شده را در حوزه مردم شناسی، باستان شناسی، حفاظت و مرمت ، زبان و گویش اعلام کرد.

سپس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به صحبت های دکتر مرتضایی و ارتقای مجدد سطح علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در دو سال اخیر و اینکه صعود به میانه هرم منزلتی برای پژوهشگاه اقناع کننده نیست گفت: پژوهشگاه ما تفاوت ماهوی با سایر پژوهشگاه ها دارد. ما بر اساس وظیفه می بایست در خصوص باستان شناسی، زبان و گویش، مردم شناسی، حفاظت و مرمت و ... فعالیت پژوهشی داشته باشیم. آرزوی ما این است که توسعه علیه میراث فرهنگی نباشد و هرجایی توسعه صورت می گیرد آثار تاریخی ما از بین نرود و میراث فرهنگی پیش قراول توسعه باشد. البته شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده است که همه پروژه های توسعه ای باید پیوست فرهنگی داشته باشد و فواید و مضرات هر پروژه توسعه ای با این پیوست روشن خواهد شد که متاسفانه خیلی اهمیتی به آن داده نشده است و ما تلاش می کنیم که موضوع پیوست میراث فرهنگی به سرنوشت پیوست فرهنگی دچار نشود. و برای این منظور باید محتوا، معیارها و حدود و قصور توسط پژوهشگاه تدوین شده و در اختیار مسئولین قرار گیرد تا موضوع پیوست میراث فرهنگی به خوبی و بدون نقص اجرا شود. ایشان در پایان سخنان خود گفت: یکی از برنامه های جدی سال آینده پژوهشگاه علاوه بر تهیه اطلس ها، شرح و تفصیل و ایجاد سرمایه برای پیوست میراث فرهنگی خواهد بود.

در ادامه محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایراد سخنانی پرداخت: وی با تبریک هفته وحدت و همچنین تبریک هفته پژوهش به تمامی پژوهشگران گفت: ذات حوزه میراث فرهنگی پژوهش است، جدایی معاونت میراث فرهنگی از پژوهشگاه کاری اشتباه بوده و باید تلاش کنیم پیوند میان این دو حوزه اتفاق بیفتد. همچنین مباحثی در خصوص ایجاد معاونت معرفی در سازمان صورت گرفته است که امیدواریم این معاونت هم ایجاد شود تا مشکلات پیش روی ما حل شود. هر وزارتخانه باید درصدی از اعتباراتش را برای پروژه های پژوهشی صرف نماید و امیدواریم این اتفاق در همه وزارتخانه ها بیفتد. این هفته بهانه خوبی است که گذشته را تحلیل کرده و پژوهش را با ساختاری جدید معرفی کنیم، باید استانها میدان کار پژوهشی باشد و بحث پژوهش در استانها تقویت شود...

در ادامه برنامه از پژوهشگران برتر در حوزه های مختلف با اهدای لوح تقدیر، قدردانی و تشکر شد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.