ثبت‌نام پنجشنبه 03 تیر 1400

اخبار

همایش هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی ایران، در موزه ملی ایران برگزار شد

همایش هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی ایران، در موزه ملی ایران برگزار شد

صبح امروز ۲۲/ آذر ماه همایش و نمایشگاه ملی هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی در ایران، در سالن همایش های موزه ملی ایران برگزار شد.

این مراسم توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دو روز برگزار می شود.صبح امروز در آغازین روز این همایش و در مراسم افتتاحیه علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: پیام هشتادمین سال تاسیس مردم شناسی ایران پیام صلح و دوستی است، هر جا تفکر مردم شناسی وجود دارد صلح و دوستی هم هست، مردم شناسی ایران با نام دانش پژوه بزرگ حوزه ایران فرهنگی، ابوریحان بیرونی گره می خورد،... نهاد مردم شناسی در ایران از سال ۱۳۱۵ شکل گرفت و مهمترین کار آن از عصر مشروطه تا زمان حال، کوشش برای معطوف داشتن به شناخت خود در بستر تنوع فرهنگی و قومی موجود در ایران بوده است و این دانش کوشیده تا عناصر گوناگون باستانی را با هویت ایرانی مرتبط ساخته و درک آن را عمیق تر سازد. در واقع می توان گفت مطالعات انسان شناسی فرهنگی یا همان مردم شناسی معطوف به درک هویت ایرانی و قوم نگاری آن به ویژه بر پایه درک فرهنگ امروز در خطی که به جامعه و فرهنگ کهن اتصال داشت، دانست.

سپس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به اینکه مردم شناسی دانش شناخت انسان ها و فرهنگ برخاسته از زندگی آنان در عمیق ترین ابعاد و زوایای خود است، گفت: دانش مردم شناسی در ایران با کوششی خستگی ناپذیر از تلاش های آغازین خود در سفرهای فرهنگی و کتاب های بی بدیل ابوریحان بیرونی تا تلاش های مردم شناسان معاصر عمق، تنوع و تکثر میراث فرهنگی کشورمان را آشکار ساخته است. این تلاش ها در استحکام هویت ایرانی غیرقابل انکار است. هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی در ایران نشان دهنده تلاش ها و کوشش های نسل های مختلف مردم شناسان ایرانی است که قلم، جان و توان خود را مصروف شناخت فرهنگ ایران کرده اند...این روز را به تمامی مردم شناسان ایران شادباش گفته و تلاش های آنها را در شناخت فرهنگ سرزمینمان ایران می ستایم.

سیدطه هاشمی معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هفتادمین سال تاسیس مردم شناسی در استان کرمان برگزار شد و از سال ۱۳۸۵ تاکنون اتفاقات زیادی در این حوزه روی داده است و متاسفانه تعدادی از مردم شناسان را از دست داده ایم... ادامه داد: مردم شناسی با نکات عالمانه می تواند نقش مهمی در حل مشکلات جامعه داشته باشد. ما باید به موضوع پیوند میان مردم شناسی و آینده نگری توجه ویژه داشته باشیم. تحلیل داده ها و اطلاعات مردم شناسی اهمیت ویژه ای دارد و بحث مردم شناسی فرهنگی که موضوع مطالعات فرهنگی است و اخیرا کار مطالعاتی در این حوزه شروع شده است به بررسی علل همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان مختلف در ایران می پردازد که نکات جالبی دارد و حلقه مفقوده ای است که اگر به آن توجه نکنیم هویت ملی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با توجه به سرعت رشد تکنولوژی و توزیع علم یکی از دغدغه های ما این است که چگونه از این حرکت شتابنده عقب نمانیم؟ یکی از کارکردهای مردم شناسی این است که گذشته را به آینده ربط می دهد. مردم شناسی با نقشی که دارد می تواند هویت ملی و فرهنگی را به آینده منتقل کند. وی با اشاره به برگزاری اولین جشنواره اقوام و میراث معنوی در کرمان با حضور دانشگاهیان و ثبت اولین همایش جایزه مردم شناسی به نام استاد باستانی پاریزی گفت: قصد داریم همایش تعزیه با نگاهی نو به هنر کهن را در سال آینده برگزار کنیم...

در ادامه این مراسم نصیری قیداری دبیرکمیسیون ملی یونسکو، سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران، استاد محمد شکرایی مردم شناس برجسته و دکتر مقدم همسر شادروان استاد دکتر روح الامینی دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی ایران بودند. از دیگر قسمت ها اجرای موسیقی و حرکات نمادین از سوی گروه موسیقی آفر، امضای پیام همایش و نمایشگاه ملی هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی ایران، رونمایی از کتب و نشریات پژوهشکده مردم شناسی، تقدیر از اساتید، ناشران، اساتید مردم شناسی، سازمان های غیر دولتی فعال در حوزه مردم شناسی و..‌.، افتتاح نمایشگاه هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی ایران و در نهایت برگزاری پنل های تخصصی بود که عصرگاه امروز در تالار سخنرانی موزه ملی برگزار گردید.

ادامه پنل های تخصصی صبح فردا بوده، نمایشگاه این همایش نیز فردا در موزه ملی ایران برقرار بوده و بازدید از این نمایشگاه برای عموم آزاد است.امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.