ثبت‌نام پنجشنبه 03 تیر 1400

اخبار

نشست تخصصی «فرهنگ و هنر ساسانی در حاشیه جنوب شرقی دریای کاسپی(دیوارهای تاریخی جلگه گرگان)» در موزه ملی ایران برگزار شد

نشست تخصصی «فرهنگ و هنر ساسانی در حاشیه جنوب شرقی دریای کاسپی(دیوارهای تاریخی جلگه گرگان)» در موزه ملی ایران برگزار شد

صبحگاه امروز سه شنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۵، با همکاری موزه ملی ایران و گروه مطالعات معماری ایران دانشگاه تهران نشست تخصصی با عنوان:  "فرهنگ و هنر ساسانی در حاشیه جنوب شرقی دریای کاسپی (دیوارهای تاریخی جلگه گرگان)"  در تالار سخنرانی موزه ملی ایران برگزار شد.

در این نشست دکتر جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران و عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی در خصوص کاوش های انجام شده در دیوار بزرگ گرگان به ایراد سخنرانی پرداخت. ایشان با اشاره به اینکه دیوار بزرگ گرگان، به نام های سد اسکندر، سد انوشیروان، سد فیروز، دیوار دفاعی، قزل ییلان، قزل آلانگ و آلان (به زبان ترکمنی) در منابع جغرافیای تاریخی و سفرنامه ها نگارش شده است گفت: طول دیوار بزرگ گرگان در حدود ۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۲ تا ۲/۵۰ متر بوده که با مصالح آجر به ابعاد ۱۰*۴۰*۴۰ سانتیمتر ساخته شده است. این دیوار در طول مسیر خود دارای تاسیسات وابسته نظیر خندق، زنجیره ای از قلعه ها، کوره های آجرپزی، سد، کانال های هدایت آب و ... بوده و از نظر شرایط زیست محیطی در دو بخش کوهستانی و نیمه بیابانی جای دارد. به لحاظ موقعیت جغرافیایی به فاصله اندکی از گرگانرود و در امتداد آن (بخش اعظم آن در ضلع شمالی رودخانه) قرار دارد. امروزه بقایای دیوار تاریخی از کرانه های شرقی دریای کاسپی در جلگه گرگان تا ارتفاعات و دره های البرز شرقی در دامنه بیلی کوه (پارک ملی گلستان نزدیک روستای زاو در شمال شرقی شهرستان کلاله) قابل مشاهده است. از منظر جغرافیای سیاسی نیز این اثر در حوزه شهرستان های کلاله، گنبد کاووس، آق قلا و گمیشان استان گلستان قرار دارد.

پیشتر تاریخ ساخت دیوار گرگان را به دوره اشکانی نسبت می دادند اما مطالعات پژوهشی و آزمایشگاهی انجام شده در سال های اخیر نشان داد که این دیوار در دوره ساسانی و به منظو جلوگیری از هجوم اقوام شمالی احداث شده است. دیوار بزرگ گرگان یکی از باشکوه ترین موانع دفاعی است که تا به حال بنا شده و یکی از پیشرفته ترین آثار در عصر خود (یعنی قرن پنجم یا ششم میلادی)بوده است. ان دیوار بالغ بر هزار سال پیش از دیوار بزرگ چین به شکل امروزی (باز سازی شده از سنگ و آجر) ساخته شده است. دیوار یا در حقیقت مجموعه دیوارهای چین که در قرن سوم پیش از میلاد بنا شده اند خشتی بوده اند. دیوار بزرگ گرگان پس از دیوار بزرگ چین (به طول ۶۳۵۲ کیلومتر) و دیوار لیمس آلمان (به طول ۵۴۸ کیلومتر) سومین دیوار تاریخی جهان به لحاظ طول محسوب می شود. جدیدترین تحقیقات حاکی از وجود سه پادگان عظیم در یکی از قلعه های دیوار گرگان و شواهدی مبنی بر وجود بناهای مشابه در سایر قلعه ها است. قلعه های دیوار توسط بیش از ۳۰ هزار سرباز محافظت می شده اند. امپراتوری ساسانی بی شک دارای یکی از عظیم ترین، منسجم ترین و قدرتمندترین ارتش های جهان باستان بوده است...

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما