ثبت‌نام پنجشنبه 03 تیر 1400

اخبار

برگزاری همایش مروری بر سه سال همکاری ایران و ایتالیا در زمینه محافظت از محوطه میراث جهانی پاسارگاد در موزه ملی ایران

برگزاری همایش مروری بر سه سال همکاری ایران و ایتالیا در زمینه محافظت از محوطه میراث جهانی پاسارگاد در موزه ملی ایران

امروز سه شنبه ۱۶ آذرماه ۱۳۹۵ همایش یک روزه مرور سه سال همکاری مشترک ایران و ایتالیا در محافظت از محوطه میراث جهانی پاسارگاد با حضور دکتر مائرو کانچاتوری سفیر ایتالیا در ایران، پروفسور کارلو چرتی رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران، دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس، مهندس عزیزی مدیر کل پایگاه های جهانی، دکتر نوکنده مدیر موزه ملی ایران و تنی چند از مسئولان و پژوهشگران ایتالیایی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه ملی ایران برگزار گردید.

در این مراسم دکتر مائرو کانچاتوری سفیر کشور ایتالیا ابراز خشنودی کرد که یکبار دیگر به منظور همکاری مشترک دو کشور ایران و ایتالیا ایراد سخنرانی دارد. ایشان در سخنان خود ضمن تقدیر از تمامی کسانی که در این پروژه مشترک فعالیت داشتند و مسئولانی که در پیشبرد این مسیر تلاش کردند گفت: یکی از موضوعاتی که در طول این پروژه و در بازدیدهای من برایم جالب و بسیار شیرین و لذت بخش بود این همکاری دوستانه و بسیار همراه و هماهنگ کارشناسان ایرانی و ایتالیایی بود... این هماهنگی و دوستی شاید به پیشینه و تاریخ غنی و داشتن میراث پر شکوه هر دو کشور باز می گردد.

دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی نیز در سخنان خود با ارج نهادن به این اقدام ماندگار مرمتگران ایرانی و ایتالیایی افزود: من از نزدیک شاهد سختی و ظرافت کار این عزیزان و مطالعه و بررسی های دقیق به منظور اتخاذ بهترین تصمیم برای حفاظت و مرمت این میراث جهانی بودم... دکتر طالبیان در پایان ابراز امیدواری نمود که همکاری های مشترک دیگری بین ایران و ایتالیا در آینده ایی نزدیک صورت خواهد پذیرفت.

در همایش یکروزه همکاری مشترک ایران و ایتالیا در مرمت و حفاظت از پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از کارشناسان و مرمتگران هیات ایرانی و ایتالیایی قدردانی شد.

در قسمت دوم این همایش "کلودیو پروسپری پورتا" معمار و متخصص حفاظت و سرپرست و هماهنگ کننده اعضای هیات ایتالیایی با عنوان سخنرانی: "اصول اساسی اجرای پوشش حفاظتی"، "جوزپا ماریا فازیو" مسئول مرمت با عنوان سخنرانی: "حفاظت از سنگ در سایت پاسارگاد"، "الیزابتا جانی" فیزیک دان با عنوان سخنرانی: "پایش زیست محیطی سایت پاسارگاد" "حمید فدایی، کامران احمدی، حمیدرضا کرمی و امین امامی" با عنوان سخنرانی: "شناسایی سنگ های بکار رفته در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد بر اساس مطالعات کانی شناسی و شناسایی معادن سنگ منطقه"، "فرزانه گرامی" با عنوان سخنرانی: "طراحی سیستم اطلاعات و دیتابک پایگاه میراث جهانی پاسارگاد" و "سید محمد حسینی" با عنوان سخنرانی: "مرمت در پاسارگاد" از روند مرمت و محافظت این پایگاه گزارش هایی ارائه نمودند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.